Лабораторія позашкільної роботи, груп продовженого дня
Меню сайту

Наше опитування
Яким браузером Ви корстуєтесь:
Всього відповідей: 876

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Форма входу

Пошук

Календар
«  Червень 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Архів записів

Друзі сайту

Вітаю Вас, Гість · RSS 19.06.2018, 12:49

Лабораторія позашкільної роботи, груп продовженого дня
 
           20 січня на базі дошкільного навчального закладу № 41 ( завідуюча Л.Г. Тябут ) відбулося засідання методичного об‘єднання вихователів груп продовженого дня шкіл міста. Вихователі ГПД розглядали питання впровадження технології колективного творчого виховання в практичну роботу. Вихователь ДНЗ № 41 І.П. Поліщук продемонструвала присутнім сучасні техніки малювання, які можна використовувати при організації колективної художньої діяльності, а керівник методичного об‘єднання вихователів ГПД Н.В. Васіховська ( СШ № 17) поділилася досвідом своєї роботи по впровадженню колективних творчих справ в практичну роботу. Наступність в роботі дошкільного закладу і школи є найважливішим чинником успішного навчання і розвитку дитини в школі. Засідання методичного об‘єднання пройшло на високому методичному і культурному рівні. Велика вдячність адміністрації і педагогічному колективу ДНЗ № 41. А відсутніми були вихователі шкіл №№ 2, 4, 8, 12,19, 20,21, 27, 28, 29, 30, 32, 33, 34
 
 
 
 

8 лютого на базі ЦДЮТ відбулося заняття школи новопризначеного педагога ПНЗ. Завідуюча інформаційно-методичним центром ЦДЮТ Остапенко Л.С.  опрацювала із слухачами основні нормативні документи. Методист ММК Байда О.С. порекомендувала до використання сучасні навчальні та виховні технології:  метод проектів, створення ситуації успіху, ТРВЗ.

9 лютого  відбувся семінар-практикум для педагогів ПНЗ "Здоров"язбережуючі технології в роботі керівника гуртка ПНЗ. Запобігання перевантаженню учнів".  З теорією і практикою використання здоров"язбережуючої технології професора В. Базарного  педагогів познайомили  вихователь-методист НВО "ДНЗ_СЗОШ №37" Казакова Н.І., вчителі Покутня С.А.Грицик Л.М. Досвідом роботи з цього питання поділилася педагог-організатор ЧМБМЦ Дудка Л.І. Семінар отримав високу оцінку присутніх. Всі педагоги висловили наміри практично використати получені знання.

10 лютого в ЧМБМЦ відбувся цікавий методичний захід - творчий автопортрет керівника зразкового хореографічного колективу "Вікторія" Сухенко Вікторії, яка не тільки розповіла про свій колектив, а й поділилася досвідом, своїми педагогічними знахідками і  планами на майбутнє.  В рамках щорічної виставки педагогічних технологій Сухенко В. за бажанням  колег проведе майстер-клас "Тенденції сучасного танцю". Від всіх присутніх захід отримав оцінку 5 по п"ятибальній системі.


18 травня в палаці «Дружба народів» відбулося святкування 75-річчя найбільшого в місті позашкільного закладу – Центру дитячої та юнацької творчості. У вестибюлі палацу було оформлено виставку  робіт педагогів та вихованців декоративно-прикладного та технічного відділів, які викликали захоплення у присутніх. У святковому концерті взяли участі всі художні колективи ЦДЮТ. З привітаннями з нагоди ювілею виступили: мер міста С.О.Одарич, заступник начальника Головного управління освіти і науки облдержадміністрації В.В. Данилевський, голова обласного комітету профспілки працівників освіти і науки О.Д.Жалдак. Концерт пройшов на високому мистецькому рівні.
 
 
25 травня відбувся семінар-екскурсія для вихователів груп продовженого дня і методистів ПНЗ. Методист ЦТКЕСУМ
С.М. Перепонова розповіла про методику проведення екскурсій, а М.М. Щербина - керівник гуртка історичного краєзнавства провів для слухачів екскурсію "Мистецькі заклади м. Черкаси". Пропонуємо матеріали екскурсії.

Загальні положення
Історичне краєзнавство є безцінною скарбницею збереження історичного досвіду багатьох поколінь, всього того найкращого, що витримало випробовування часом в сфері матеріальної і духовної культури. Водночас воно є дієвою формою залучення населення, особливо учнівської молоді, де пізнання історії рідного краю. Його основним завданням є всебічне і комплексне дослідження історії окремих регіонів.
Наш регіон – це Черкащина. Вона має багатовікову історію і культуру, а також сповнене яскравими подіями сьогодення. Ці слова стосуються і адміністративного центру краю – м. Черкаси. Багато сторінок історії Черкас вже досліджено, а деякі ще чекають свого розкриття чи узагальнення. Зокрема історія окремих колективів, закладів і галузей. Серед них можна виділити культурно – мистецьку сферу людського буття. Адже мистецтво допомагає людині орієнтуватися в навколишньому світі, формувати свої естетичні смаки, здібності і потреби. Прояви мистецтва у нашому краї сягають періоду палеоліту, але тривалий період воно грало другорядну роль і не мало організаційних форм.
До 1917 року м. Черкаси було провінційним повітовим центром Київської губернії. Довгий час не мало своїх культурно-мистецьких закладів. Лише на рубежі ХІХ – поч. ХХ ст. в місті з’являються цирк, театр, кіно. Останні два види мистецтва продовжували розвиватися і за радянського часу, особливо після утворення Черкаської області. Окрім того з’явилися нові заклади пов’язані з музикою і живописом. Сьогодні місто має мережу вказаних закладів і може ними пишатися. Проте багатьом черкащанам, і тим паче гостям обласного центру мало відомо про історію культурно-мистецьких закладів м. Черкас. Допомогти в цьому може туристично-краєзнавчий маршрут «Мистецькі заклади м. Черкас», який пропонується в даній методичній розробці. Він розрахований, як для екскурсантів-школярів міста, так і для гостей обласного центру.
Методична розробка туристично-краєзнавчого маршруту по м. Черкаси має на меті допомогу не тільки в організації і проведенні означеного екскурсійного маршруту, але й в оволодінні матеріалами історичного характеру з боку вчителів і учнів для подальшого їх використання в навчально-виховному процесі.
Мета екскурсії
Головна мета пішохідної екскурсії по маршруту «Мистецькі заклади м.Черкас» - краєзнавче та естетичне виховання учнівської молоді м.Черкас та Черкаської області.
За допомогою історичних і архітектурних пам’яток міста, розповіді екскурсовода ми хочемо розповісти про розвиток театру, кіно, музики і живопису в обласному центрі за період від їх появи (кін. ХІХ ст.) і до сучасності (поч. ХХІ ст.), тобто за більш ніж сто років існування. Серед об’єктів екскурсійного маршруту є такі, що вже включені в державну програму «Золота підкова Черкащини» та такі, які можна залучити до цієї програми.
Запропонована екскурсія поглибить знання учнів з історії рідного міста, об’єктів програми «Золота підкова Черкащини», сприятиме формуванню естетичних смаків та почуттів любові гордості за свій рідни край.
Маршрут екскурсії
1. Початок екскурсії м.Черкаси, Площа Слави на розі вулиць Хрещатик і Кірова поблизу кінопалацу «Салют» і Дитячого парку. Розповідь про походження театральних традицій в місті і появу перших стаціонарних театральних споруд. Огляд будівель.
2. Рух по маршруту кінопалац «Салют» - драмтеатр ім. Т. Г. Шевченка. Розповідь про подальший розвиток театру і його сьогодення. Огляд фойє театру і пам‘ятника Т.Г. Шевченку.
3. Рух по маршруту драмтеатр ім. Т. Г. Шевченка – вулиця Байди-Вишневецького, 29-37. Розповідь про появу в місті кінематографу та перші кінозали, що існували до 1917 року. Огляд будівель.
4. Перехід від музичної школи № 1 до музичного училища. Розповідь про розвиток музики в Черкасах, появу музичних закладів. Огляд органного залу.
5. Рух по маршруту музичне училище – обласна філармонія. Продовження розповіді про музичні традиції міста,появу обласної філармонії, її історію і сьогодення. Огляд будівлі.
6. Рух по маршруту обласна філармонія – обласний художній музей. Прохід по вулиці Хрещатик із зупинкою, що дає панораму на кінотеатр «Україна». Закінчення розповіді про сучасний стан кінематографа. Прохід до будинків, де міститься художня школа ім. Д. Нарбута, обласний театр ляльок та до обласного художнього музею. Розповідь про історію лялькового театру, розвиток образотворчого мистецтва в місті та появу художнього музею. Огляд будівель та експозицій музею. Підведення підсумків екскурсії.
Об’єкти показу
Об’єктами показу туристично-краєзнавчого маршруту «Мистецькі заклади м. Черкас» є архітектурні будівлі та їх приміщення; експозиція обласного художнього музею.
Площа Слави. Кінопалац «Салют».
Панорама цього місяця на розі вулиць Хрещатик і Кірова дає змогу розпочати розповідь про зародження театральних традицій та цирку в Черкасах на рубежі XIX поч. XX ст. На місці сучасного кінопалацу «Салют» містився черкаський театр, споруджений в 1902 році підприємцем І.І. Яровим. А поруч з ним – приміщення для циркових вистав. До війни тут працював Черкаський драматичний театр. В будинку напроти Дитячого парку в 1916-1917 роках розміщувалися Комерційне і Громадське зібрання, де відбувалися любительські спектаклі.
Обласний музично-драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка
На початку 60-их років у центрі міста споруджено музично-драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка (архітектори Б. Кучер, М. Набережних, інженер О. Гришкова). Це був перший в Україні театр збудований в сучасних архітектурних формах з використанням сценічного обладнання. На площі перед ним у 1964 р. встановили пам’ятник Т. Шевченку(скульптори М.К. Вронський і О.П. Олійник, архітектор В.Г. Гнєзділов). У 1971 р. пам’ятник реставровано: до гранітного постаменту приєднана горельєфна композиція персонажів з творів Т.Г. Шевченка. Площа спочатку називалася Театральною, а з 1991р. - Тараса Шевченка.
Вулиця Байди Вишневецького, 29-37
Біля обласної наукової бібліотеки ім. Т.Г. Шевченка можна почати розповідь про появу влітку 1908р. кінематографа, який започаткував торговець Балахов. Він містився в дореволюційному будинку, що був тут раніше. А в будинку №37, який проіснував до кінця 80-х років знаходився старий кінотеатр «Україна».
Музична школа №1. Музичне училище. Органний зал
Навпроти старовинного будинку кінця ХІХ ст. по вулиці Байди Вишневецького № 33, де міститься дитяча музична школа № 1, можна розповісти про музичні традиції в місті за дореволюційного часу, появу музичної школи та її вихованців. Поруч з обласною науковою бібліотекою ім. Т.Г. Шевченка знаходиться сучасне приміщення Музичного училища ім. С. С. Гулака-Артемовського (1961). За ним старий корпус-пам’ятка архітектури кінця ХІХ ст. Тут розміщувалася Перша міністерська чоловіча гімназія. Біля училища можна розповісти про цей заклад та його сучасний стан. Зайшовши в середину слід оглянути органний зал та послухати розповідь про його історію. Далі по маршруту до обласної філармонії можна зупинитися біля будинку по вулиці Хрещатик, 225. Тут в роки Першої Світової Війни на нижньому поверсі працювало казино, в якому виступав з концертом видатний російський співак Ф. І. Шаляпін.
Обласна філармонія
З утворенням Черкаської області в місті почала діяти обласна філармонія(1955). Будинок філармонії споруджено в середині 50-х років, а фасад добудовано в 1961р. При філармонії в 1957 році був організований далеко за межами Черкащини і України, Черкаський державний заслужений український народний хор. Із середини 90-х, понад 10 років, філармонія стояла за будівельним парканом. І лише 20 серпня 2004 року відбулося її повторне відкриття. Нині це один з найкращих в Україні філармонічних комплексів де збережено концертний зал з унікальною акустикою.
Обласний художній музей
На шляху від філармонії до художнього музею можна зупинитися біля пам’ятника Василя Симоненка з панорамою на кінотеатр «Україна» та закінчити розповідь про розвиток кіномережі міста в післявоєнний час і її сьогоднішній стан. Рухаючись далі робимо зупинку біля старовинного будинку по вулиці Хрещатик, 214 і оглядаємо дошку дитячої художньої школи ім. Д. Нарбута, а на розі вулиць Хрещатик і Леніна – приміщення обласного театру ляльок. Перейшовши вулицю зупиняємося біля будинку №259 де міститься обласний художній музей (колишнє приміщення міського комітету компартії). Він почав діяти 9 березня 1992 року. Сам будинок споруджено в кінці 50-х років у стилі псевдокласицизму. Тут можна розповісти про розвиток образотворчого мистецтва в місті та про формування експозиції музею.

Тривалість екскурсії
Загальна тривалість маршруту – до 3 годин, з них:
- пішохідна екскурсія і огляд будівель – 2 години;
- відвідання експозиції обласного художнього музею – 1 година.
Зміст подорожі
Історія черкаського театру починається з кінця 90-х р.р. ХІХ ст. Артисти, які відвідували тоді місто, давали вистави на невеликій сцені Громадського клубу, що знаходився в будинку Об’єднаного Банку. Це був приватний будинок купця Л.Л. Житомирського. Він стояв на розі вулиць Миколаївської і Суворовської (нині на цьому місці споруджено медичний коледж).
У 1899 р. по вул. Гоголівській (нині Гоголя), там де зараз міститься універмаг Центрального ринку, коштами підприємця Фастівського був споруджений дерев’яний будинок для циркових і театральних вистав. Тут відбувалися гастрольні вистави трупи М. Кропивницького, М. Садовсько-го, М. Старицького, в складі якої виступала талановита українська артистка Марія Заньковецька.
У 1902 р. по вул. Хрещатик, на місці сучасного кінопалацу «Са-лют», підприємцем І.І. Яровим було споруджено приміщення постійного театру, а поруч з ним закладено сад. Після смерті І.І. Ярового театром і садом володіла його сестра Г.І. Ярова. У приміщенні театру часто гастро-лювали українські, російські та єврейські театральні трупи з різних міст.
Цікавим є той факт, що театр Ярового не був єдиною театральною сценою міста. В тому ж 1902 р., поруч з повітовим військовим відомством, яке знаходилося на розі нинішніх вулиць Благовісної і Смілянської, було збудовано Народний дім. У ньому відбувалися різні збори, діяла недільна школа, виступали театральні колективи. В його стінах зародився і само-діяльний український драматичний театр, який очолила енергійна ама-торка сцени О. Смирнова-Бірюкова.
У приватному саду Г.І. Ярової, в 1908 р., було обладнане літнє при-міщення театру. Згодом його переробили в цирк, який проіснував до поч. 50-х р.р. Крім того, театральні вистави відбувалися також в клубі Комер-ційного зібрання, який знаходився в будинку Ф.І. Лисака (на місці нині-шнього обласного краєзнавчого музею) та приміщенні Громадського зібрання, яке в 1916 -1917 р.р. розміщувалося в будинку напроти сучасного Дитячого парку (тепер це Управління житлово-комунального господарств-ва).
У 1910 р. театр Г.І. Ярової був знятий в оренду Зисіним, Лур’є та їх компаньйонами. Нова дирекція зробила ремонт, розширила його, провела електрику і влаштувала в ньому кінотеатр «Експрес». В 1916 р. театр, цирк і сад орендував місцевий купець Йось Лев. Але вже в березні 1919 р. всі ці заклади були націоналізовані новою владою і передані у власність міста. Театр отримав назву ім. Т. Г. Шевченка.
З літа 1920 р. і наступні два роки в цьому театрі перебувала група акторів на чолі з Гнатом Юрою, які згодом стануть ядром майбутнього Київського академічного театру ім. І. Франка.
Історія нинішнього театрального колективу Черкас починається навесні 1932 р., коли мешканці м. Малина ( нині Житомирської області ) побачили виставу «Родина щиткарів» за популярною на той час п’єсою М.Ірчана. Це був дебют новоствореного пересувного робітничо-колгоспного театру, який започаткувала група виходців з 3-ї мистецької майстерні «Березіль», а також актори з інших професійних і самодіяльних колективів.У 1933 р.він переїздить до Черкас. А в 1939 р., на честь 125-річчя від народження Т.Г.Шевченка, театру присвоєно імя Кобзаря.
Під час війни приміщення театру було зруйноване. Але вже в червні 1944 р. виставою «Безталанна» І.К.Карпенка-Карого трупа театру відновила своє творче життя. Спочатку вона перебувала в Будинку офіцерів, який знаходився навпроти нинішньої міської ради, а з сер. 50-х р.р. у міському Будинку культури (бувший будинок Ф.І. Лисака).
Значні зміни сталися в 1954 р. У зв’язку з утворенням Черкаської області театр реорганізовувався в стаціонарний драматичний театр ім..Т.Г.Шевченка. З 1963 р. йому надається остаточна назва-Черкаський обласний державний український музично-драматичний ттеатр ім.Т.Г.Шевченка. 1 вересня 1965 р. свій черговий сезон театр розпочав у новій театральній споруді в центрі міста. Черкаси отримали сучасне приміщення, яке мало глядацький зал на 800 місць, фойє, вестибуль, зручні гримерні і ціле підприємство спеціального призначення: максимально механізована сцена з автоматичним і напівавтоматичним управлінням, допоміжні кімнати художньо-постановних цехів.
Наступного року театр буде відмічати своє 75-ліття. За цей час на його сцені втілено більше 600 вистав, різноманітних за жанром і тематикою. Протягом довгого сценічного життя театр виховав не одне покоління акторів – справжніх майстрів театрального мистецтва. Серед них заслужені артисти України Л.Попова, І. Клименко, В. Семененко, Ю. Верлінський, Т.Крижанівська та інші.
З 1970 р. театр очолює художній керівник – заслужений діяч мистецтв України Алім Іванович Ситник. Музичну частину театру очолює заслужений артист України Валентин Константинович Талах. З 2001 р. директором театру є Володимир Олексійович Осипов. Згідно наказу Міністерства культури і туризму України від 25 квітня 2006 року театр отримав статус академічного.
Кінематограф у Черкасах з’явився влітку 1908 р. Про це свідчить до-кумент Київського губернського правління від 5 серпня того ж року, на-дісланий у Черкаську місцеву управу. В ньому згадується лише вул. Суворівська (нині Байди-Вишневецького), а ось із спогадів відомого фо-льклориста і педагога С.С.Нехорошева ми можемо з’ясувати, що це був будинок торговця Балахова, який розміщувався за сучасною адресою вул. Байди-Вишневецького, 29. Зараз на цьому місці інший будинок споруджений в 1957 р. В тих же спогадах є і опис першого кінозалу та перших кіносеансів. До 1917 року в місті діяли 4 кінотеатри: «Кінематограф», «Експрес», «Міраж» і «Ампір». Власником кіномережі був комерсант Балахов. «Ампір» знаходився за сучасною адресою вул. Байди-Вишневецького, 37 (нині приміщення Укрпромбанку). Із бала-ховських кінотеатрів він проіснував найдовше - до кінця 80-х р.р. і був відомий в повоєнний час як кінотеатр «Україна».
Дореволюційні Черкаси не мали окремих музичних закладів чи установ. Проте музика звучала на відповідних уроках в гімназіях, на весіллях тощо. З відкриттям в 1902 р. саду Ярової тут звучав духовий оркестр 167 піхотного Острожського полку на чолі з капельмейстером І.Я.Зиссерманом та музична команда 174 піхотного Роменського полку під управлінням капельмейстера Я.Б.Гордона. Виступали ці оркестри також в Народному домі та Купецькому саду (нині сквер Б.Хмельницького). В Народному домі був і аматорський хор, який зібрав кращі голоси міста. Свої хори мали і черкаські церкви.
Першим музичним закладом міста стала нинішня дитяча музична школа №1 (а тоді просто музична школа), яка була відкрита в 1923 р. «з ціллю загального розвитку широких пролетарських мас і для спеціальної підготовки у вищі музичні школи». З 1959 р. вона міститься за адресою вул. Байди-Вишневецького, 33 в старовинному будинку кін. ХІХ ст. побудованому в стилі неорененсансу.
З моменту свого утворення школа залишається культурним і духовним центром. Її керівництво проводить широку просвітительську роботу. ДМШ №1 в свій час відвідували такі видатні композитори як М.Лисенко, А.Кос-Анатольський, Ю. Знатоков, Р.Керер. Її кращі випускники сьогодні є відомим музикантами в США, Росії, Німеччині, Ізраїлі. В 2003 році школі було присвоєно ім’я М.В.Лисенка. Сьогодні музичну школу №1 очолює директор Юлія Сергіївна Тимченко. Школу відвідує 570 учнів, з якими працює більше 80 викладачів. Всього ж в місті нині діє 5 музичних шкіл, в яких навчається більше 2 тис. учнів.
Наступним музичним закладом міста є Черкаське музичне училище ім. С.С.Гулака-Артемовського. Воно засноване наказом Міністерства ку-льтури УРСР №240-в від 14 червня 1961 р. з метою підготовки педагогів і артистів, спеціалістів із середньою музичною освітою. Перший набір учнів складав 60 осіб. В 1986 р. заклад отримав ім’я С.С.Гулака-Артемовського.
Сьогодні училище – сучасний учбовий заклад, в якому функціонує сім основних відділів – фортепіано, струнно-смичкові оркестрові інструменти, духові та ударні, народні інструменти, теорія музики, ми-стецтво естради та диригентсько-хоровий відділ. В ньому працює більше 100 викладачів. Черкаське музучилище – єдиний учбовий заклад України, який має свій органний зал з прекрасними акустичними можливостями. За 45 років своєї роботи училище підготувало близько 3 тис. високо-кваліфікованих спеціалістів. Багато з них трудяться за межами області і країни. На сьогоднішній день училище очолює директор, заслужений працівник культури України Валентин Іванович Хороший.
Черкаська філармонія створена в липні 1955 р. при обласному управ-лінні культури з метою організації і проведення концертів своїх і гастрольних колективів, окремих виконавців в області, за її межами та за межами України. Для створення творчого колективу філармонії проводились спеціальні конкурси, в яких брали участь професійні артисти з Харкова, Одеси, Івано-Франківська та інших обласних центрів. З моменту утворення філармонія мала власні колективи: державний заслужений ук-раїнський народний хор (з 1957 р.), естрадні групи, музичний лекторій. В 70х-80х роках при філармонії діяли популярні ВІА «ХХ століття», «Ка-лина», «Росава». Звучали голоси Раїси Кириченко та Ольги Павловської.
Будинок філармонії було споруджено в сер. 50-х р.р., а фасад добу-довано в 1961 р. На початку 1988 року почалася її реконструкція. Більш ніж на 10 років вона сховала філармонію за будівельним парканом. І лише 20 серпня 2004 р. відбулося її урочисте відкриття. Тепер місто має один з найкращих в Україні філармонічних комплексів, де збережено концертний зал з унікальною акустикою.
Сьогодні Черкаську філармонію очолює директор, заслужений працівник культури України Антонас Августинович Петраускас. Гордістю філармонії є її творчі колективи: Черкаський державний заслужений український народний хор, тріо «Вербена», камерний оркестр, ансамбль «Росава» та інші.
В довоєнному 1940 р. в Черкасах було 2 кінотеатри на 760 місць та в 11 клубах стаціонарні звукові кіноустановки і декілька літніх кіномайда-нчиків. Після війни, на місці сучасного спорткомплексу «Спартак», в 1946-1947 р. р. діяв кінотеатр «Комсомолец», а в 1952 р., на місці зруйнованого театру, було відбудовано кінотеатр «Родина» ( згодом «Салют»).
Після утворення Черкаської області було створено відділ кінофікації при обласному управлінні культури, а з 1963 р.- управління кінофікації Черкаського облвиконкому. В місті з’являється ряд нових кінотеатрів: «Дніпро» (1960), «Мир» (1963), «Зірка» (1968), «Романтик»(1975) і нарешті нова «Україна» з двома залами (1986). Того ж року була створена міська дирекція кіномережі, яка об’єднала 6 кінотеатрів та декілька літніх кінома-йданчиків, крім неї існувала відомча кіномережа в клубах підприємств.
На жаль, конкуренція з боку телебачення і відео, недостатнє фінансу-вання і непродумана реорганізація галузі привели в 90-х р.р. до закриття бі-льшості кінотеатрів і клубів. На сьогоднішній день в місті залишилися фактично 2 кінотеатри: нова «Україна» та оновлений кінопалац «Салют».
Добре відомим театральним колективом нашого міста є і обласний театр ляльок. Зародився він у 1966 р. з лялькової студії Черкаського палацу піонерів, яку організували Алла та Володимир Мальцеви. 1970 р. театр отримав статус державного. Його колектив на той час складався із 7-ми чоловік в основному самодіяльних акторів, які все робили самі. Тоді ж, в 70-х р.р., театр отримав прописку в старовинному будинку на розі вулиць Хрещатик та Леніна. За роки своєї діяльності театр поставив 137 спектаклів і зіграв близько 32 тис. вистав, які полюбилися дітворі. Він побував на гастролях в різних куточках України, Росії, у Середній Азії, на Кавказі, у Прибалтиці.
Сьогодні театр очолюють: директор – заслужений працівник культури України Любов Григорівна Величко та художній керівник – Ярослав Ігоревич Грушецький. Згідно наказу Міністерства культури і туризму України від 5 жовтня 2006 р. театр отримав статус академічного.
Про розвиток живопису в дореволюційних чи довоєнних Черкасах нам мало що відомо. Лише короткі згадки про непрофесійних оформлювачів спектаклів, які ставилися в Народному домі та про те, що в Черкасах народився і провів дитинство український і російський художник-графік В.Д.Замирайко. А з 1936 р. в місті мав свою майстерню заслужений діяч мистецтв Росії В.О.Кузнецов. Першою організацією художників міста було кооперативне товариство художників Черкащини, яке утворилося 17 серпня 1954 р. на базі художніх майстерень Київського обласного товариства художників. В 1965 р.р. по вул. Байди-Вишневецького,32 було збудовано житловий будинок для митців образотворчого мистецтва. На верхньому поверсі він мав майстерні, а на першому – художній салон і виставковий зал. В цьому будинку з 1965 по 1998 рік жив народний художник України Данило Нарбут. А в сусідньому будинку нині міститься Черкаська обласна організація Спілки художників України.
До образотворчого мистецтва активно залучаються в місті і діти. По вулиці Хрещатик, 214 в старовинному будинку діє дитяча художня школа ім. Д.Нарбута. Вона існує з 1977 р. і має філіал в Південно-Західному мікрорайоні. В цьому будинку школа знаходиться з 1988 р. Її відвідує 345 учнів. Окрім неї в місті ще є школа мистецтв при гімназії №9 з художнім відділенням та приватна Мала академія мистецтв під керівництвом Ю.М. Мельника.
Своєрідним образотворчим центром міста є нині обласний художній музей по вул. Хрещатик, 259. Розташований він у триповерховому будин-ку, який споруджено в кінці 50-х р.р. у стилі псевдокласицизму. В ньому тоді розміщувався міськком Компартії України. Музей відкрито для відві-дувачів 9 березня 1992 р. в день відзначення 178-ї від дня народження Т.Г.Шевченка.
Колекція музею формувалась протягом 25-ти років шляхом при-дбання творів художників з виставочних залів, закупки творів мистецтва у провідних художників України, колекціонерів. Реставровано твори з коли-шніх приватних колекцій графа Бобринського, князів Лопухіних, Білокопи-тових, що були передані в 20-х роках Черкаському історико-педагогічному музею ім. Т.Г.Шевченка. Експозиція художнього музею складається з двох відділів: декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва.
На завершення екскурсійного маршруту пропонується відвідати експозицію та виставки художнього музею.
Загальні рекомендації по проведенню екскурсії
Туристично-краєзнавчий маршрут «Мистецькі заклади м. Черкас» охоплює архітектурні пам’ятки і будівлі, що знаходяться в межах центру міста і пов’язані з історією та сучасним станом закладів театру, кіно, музики і живопису. До його складу входять 13 об’єктів показу, а також експозиція обласного художнього музею.
Під час планування і проведення означеної екскурсії необхідно узгодити свої дії, визначитися з обсягом і тематикою розповідей, врахувати психофізичні можливості різних вікових груп екскурсантів.
Історичні відомості та інші матеріали екскурсії необхідно пода-вати у вигляді розгорнутої розповіді, використовуючи різноманітні методичні прийоми активації уваги туристів – бесіди, запитання, звернення тощо. Розповідь повинна бути емоційною, а мова виразною і літературно грамотною.
Використані джерела
1. Адресная и справочная книжка «Весь г. Черкассы на 1911 г.» - Издание М.О. Азенштейна.- Черкассы, 1911.- 134с.
2. Державний архів Черкаської області. Ф.-5585, оп.1, спр.47, арк. 33-42
3. Митці України. Енциклопедичний довідник.-К.,1992.-848
4. Пам’ятки Черкас. Краєзнавчий довідник.- Черкаси: «Сіяч», 1998.- 112с.
5. Черкаський обласний український музично-драматичний театр ім.Т.Г.Шевченко.-Ч.,2002.- 42 с.
6. Черкаське музичне училище ім.С.С.Гулака-Артемовського. 45 років.- Ч.,2006.-10 с.
7. Соса П.П., Кривенко С.І., Страшевич В.Б. Вулиці Черкас. Історичний нарис.- Черкаси, 1997.- 138с.
8. Щербина М. На екрані похорон, а Гриша грає оперу…//Молодь Черкащини.- 1998.- 27 серпня.
9. Щербина М. Так починався театр в Черкасах // Нова доба .-1999.-25 березня.


 

 

 
Copyright MyCorp © 2018
Безкоштовний хостинг uCoz